Дослідження у Кам’янці-Подільському

Дослідження на вул. Зарванській у Кам’янці-Подільському

Під час проведення нагляду за відкриттям фундаментів втраченої історичної забудови за адресою Зарванська,  7/3 було виявлено  глинобитне житло XVII століття з двома місцезнаходженнями кахель. Фрагмент житла було простежено на довжину 6,4 м (Пн-Пд) та ширину 4 м.  Кахлі початку XVII століття були вмонтовані в яму №1 у південній частині житла в квадратах А-Б-8-9 і використовувались як теплоізолятор для підлоги. Більшість кахель початку XVII століття лежало лицьовими пластинами вниз, рівень румп відповідав рівню підлоги. Підлога житла фіксувалась на глибині 1,65-1,7 м від денної поверхні. 

Кахлі початку XVII cт. з ями №1 та №2 доброї збереженості. Лицьові пластини кахель прикрашені багатими композиціями. В межах одного набору виділяється група личкових кахель з рослинним орнаментом, портретних (рис.1, 3), карнизних з ангелом (tarczownikem) (рис.1, 4), що тримає щит з гербом «корчак», кахель з грифонами, та інші. Фрагменти подібних кахель траплялись під час досліджень попередніх років на Зарванській, 7/1, Польському ринку, Францисканській, 10. 

Завал поліхромних кахель 2 половини XVII ст. лежав у квадратах В-Г-7. Основна частина завалу лежала на глибині 1,4-1,7 м. Шар печини від згорілих глиняних конструкцій будинку, з яким був пов’язаний завал кахель 2 половини XVII ст., фіксувався вже на глибині 0,9 м.

Кахлі із завалу, виявленого у квадратах В-Г-7 (рис.1, 2:7; 2, 1) – поліхромні, другої половини XVII ст. Серед цього набору трапляються цікаві варіанти з антропорфними сюжетами (рис.2, 2), гербом «корчак», польським гербовим орлом зі звірями-«тримачами» та інші.

Кахлі у складі пічних наборів in situ – рідкісне явище, не лише для Кам’янця-Подільського, але й для всеукраїнської археології пізнього середньовіччя і нового часу. Непересічне значення мають також знахідки із заповнення житла. Це фрагменти гончарного і скляного посуду, вироби із заліза, що дають розуміння матеріальної культури населення міста XVII ст.

Leave a Reply